30 pytań o ciekawostki z Heksalogii

Zgodnie z obietnicą dodaję pełną listę 30 pytań o ciekawostki z Heksalogii wraz z odpowiedziami Anety. Wszystkie te pytania miały zostać zadane Anecie na spotkaniu autorskim przy okazji Coperniconu, niestety zabrakło nam czasu. Ale co się odwlecze, to nie uciecze. Dodatkowo mam dla Was niespodziankę. Korzystając z gościnności Anety zabawiłam się w szpiega i sfotografowałam jej notatki odnośnie drugiego tomu Heksalogii. Zdjęcia możecie obejrzeć TUTAJ.

 

1. Ile stron ma drugi tom heksalogii?

Bogowie muszą być szaleni, maszynopis ma 275 stron, ile to będzie druku? Dużo – Złodziej w maszynopisie miał 265 stron, co dało 447 stron pierwszego tomu.

2. Który z tomów heksalogii jest najdłuższy?

Tom 4, Wszystko zostaje w rodzinie. Ma 326 stron maszynopisu.

3. A który najkrótszy?

Złodziej dusz, każdy kolejny jest dłuższy. Choć tom 5 jest krótszy niż tom 4, więc jest nadzieja, że nie wymknie mi się to spod kontroli.

4. Twój ulubiony tom z całej heksalogii?

Czwórka, Wszystko zostaje w rodzinie.

5. Twój ulubiony rozdział z drugiego tomu?

Finał, bardzo emocjonalny i mocny, ale lubię też zabawne rozdziały… z Laurentem, czy zmysłowy rozdział 16.

6. A z pierwszego?

Może odwiedziny Gabriela i przypuszczalne zwiastowanie?

7. Ile czasu średnio zajmuje ci pisanie jednego tomu?

Średnio? 3 miesiące – od miesiąca do pięciu… Jeśli mam czas, wenę i nie napotykam większych trudności, nie muszę się odrywać od tekstu i komputera, wtedy pracuję naprawdę szybko, po kilkanaście godzin dziennie, w amoku. Ale nie zawsze mam taki komfort. Różne formy zarabiania na życie dość często psują mi tę frajdę.

8. Który bohater heksalogii jest najwyższy?
Leon, ma 230 cm

9. A który najniższy?
Szelma z 4 tomu, ma 150 cm

10. Bohater heksalogii o najdłuższym imieniu?

Hmm… pojedyncze najdłuższe imię chyba ma Bonawentura, wampir z opowiadania „Wilk w owczej skórze”, łącznika tomu 1 i 2, które niedługo poznacie. Ale są jeszcze demony – im wyższa rangą rodzina, tym dłuższe i wieloczłonowe imiona nadają swoim potomkom, co oczywiście jest formą zabezpieczenia przed czarnoksiężnikami, którzy znając imię, mogliby zrobić z demona niewolnika.

11. I ten o najkrótszym?

Demony – by nie ujawniać swojego pełnego imienia używają skrótów i to one mają najkrótsze imiona: np. As, Rez, Han.

12. Ulubione danie Dory?
Wszystko, czego nie musi sama ugotować. Najlepiej kuchnia włoska.

13. Ulubiony utwór Mirona?
Myślę, że podziela z wiadomych powodów sentyment do albumu „Ten” Pearl Jamu.

14. Ulubione zajęcie Joshui?
Joshua, który po raz pierwszy ma swój własny kąt, naprawdę lubi prace domowe, to dla niego coś nowego i daje mu wiele radości. Co daje podwójną radość Dorze – nie dość, że anioł jest szczęśliwy, to jeszcze ona nie musi tego wszystkiego robić. Poza tym, Joshua lubi opiekować się dziećmi, myślę, że ma tym kierunku prawdziwy talent.

15. Zajęcie domowe, którego Dora najbardziej niecierpi?
Sprzątanie, zmywanie, gotowanie… wybierz cokolwiek chcesz.

16. Słowo którego Joshua nieznosi?
Powinność. Rodzinne obowiązki.

17. Występek, którego Miron się wstydzi?
To jest dłuższa historia. Może kiedyś ją opowiem w jakimś opowiadanku, ale postaram się w telegraficznym skrócie ją przybliżyć: bohaterami dramatu była pewna atrakcyjna mężatka, jej również niezwykle atrakcyjna córka, a także zazdrosny jak to czort małżonek/ojciec i synowie/bracia, którzy postanowili Mironowi złoić tyłek, za zbrukanie najpierw tej pierwszej a później tej drugiej. Cóż, nasz diabeł był wtedy strasznie rozwiązły. No więc męscy członkowie dopadli Mirona i uczyli go pokory i szacunku dla instytucji monogamii. I gdyby nie pojawiła się akurat Dora, Miron mógłby stracić zęby na swojej rozpuście. Więc odpowiadając na pytanie – właśnie tej historii wstydzi się Miron. Nie tego kawałka, kiedy zalicza matkę, a później córkę, ale tego, w którym to dziewczyna ratuje mu tyłek.

18. Przekleństwo którego Dora używa najczęściej?

Trzeba by zapytać mojej mamy, którą drażni to, że Dora w ogóle przeklina. Chyba „cholera”, „pieprzony” i własne wariacje: do diabła i szatanów, na psy piekielna, na magię wszelaką itp.

19. Podobno Dora posiada rodzeństwo. Jak ma na imię i czy jest starsze czy młodsze?
Dora ma starszego brata i dwie młodsze siostry. Nie wiem jak mają na imię, nigdy o nich nie wspomina.

20. Bogowie z jakich mitologii pojawią się jeszcze w heksalogii?
Licząc różne tomy i opowiadania związane z serią, mamy tam bogów: celtyckich, skandynawskich, estońskich, islandzkich, słowiańskich, egipskich… nie wiem, czy to wszyscy… Plus różne stworzenia z bestiariuszy…

21. Czy wiadomo jaki tytuł będzie nosić pierwsza książka po heksalogii?
Nie bardzo. Na razie myślę o niej jako o książce o Nikicie, albo Dwa kroki przed cieniem. Czasami tytuł przychodzi sam, kiedy zaczynam pisać książkę, innym razem, jak przy Złodzieju dusz, tytuł wymyślany jest w mękach.

22. Jaka jest pierwsza scena drugiego tomu?
Drugi tom otwiera scena w której udział bierze Gwidon, który zachowuje się co najmniej dziwnie, ruda wiedźma, która nie jest Dorą, a która wyraźnie ma pretensje do Mirona, te zaś nie robią na nim większego wrażenia. Jest drama, nerwy, irytacja, ale wszystko traci znaczenie, kiedy okazuje się, że ważą się losy Joshui.

23. Jaka jest rozpiętość skrzydeł Joshui?

Jakieś 2,5 metra? Nie wiem dokładnie, pojawiają się zawsze w taki pełnych napięcia momentach, że nie przyszło mi do głowy biec z centymetrem… Może ktoś mógłby jakimś wzorem wyliczyć ile muszą mieć, by unieść jakieś 70 kilogramów?

24. Czy Miron ma rogi?
Nie ma. Dora podejrzewała, że może mieć, ale zapomniała w swoim roztrzepaniu, że diabeł jest upadłym aniołem, a nie piekielnikiem i genetycznie bliżej mu do anioła właśnie, niż do demona czy czorta, a to oni zwykle rogi mają… I raczej nie na co dzień. Bradze na przykład objawiają się one w chwilach wzburzenia i wielkich emocji. W V tomie jest urocze małe demoniątko o czerwonej łuseczce, chwytnym ogonku i małych różkach. Czysta słodycz.

25. Rzecz którą Dora umie równie dobrze jak ty?
Radzić sobie z dupkami.

26. I rzecz której obie nie umiecie?
Odmawiać, kiedy ktoś prosi o pomoc. Cierpliwie czekać. Być biernym obserwatorem.

27. Najmocniejszy drink w Szatańskim pierwiosnku?
Diabelski łyk – shot z czystej wody ognistej, alkoholu piekielników. Wg Leona wystarczy, by Dora czy inny nie piekielnik go powąchała, by zaliczyć caput.

28. Twoja ulubiona rasa z całej haksalogii?

Wilki.

29. I rasa którą najmniej lubisz?
Archaniołowie potęgi.

30. Twój ulubiony bohater drugoplanowy?
Witkacy, Leon, Roman, Varg, którego poznacie w IV tomie, Baal (od tomu II do końca).

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
View all comments
Blair
Blair
11 lat temu

A czy kiedykolwiek, w następnych częściach, pojawi się rodzina Dory – tj. brat, siostra,mama, tata?

Jada
Jada
Editor
Reply to  Blair
11 lat temu

w tomach 2-5 nie, w tomie 6 kto wie? nie myślałam o tym… Może jakieś opko by pasowało do tematu – w powieściach zwykle nie mam miejsca na taki off topik 🙂